הירשמו למייל ג'ירף שבועי!

מרשאל רוזנברג
מרשאל רוזנברג (ז"ל), הוגה ויוצר תקשורת לא-אלימה (מקרבת)

תקשורת לא-אלימה (תקשורת מקרבת) היא לא משהו חדש. היא מבוססת על עקרונות עתיקים של אי-אלימות – מצב החמלה הטבעי כשאלימות איננה נוכחת בלב. תקשורת מקרבת מזכירה לנו מה שאנחנו יודעים אינסטינקטיבית על כמה זה מרגיש טוב להתחבר אל אדם אחר באוטנטיות.

עם תקשורת מקרבת אנחנו לומדים להקשיב לצרכים העמוקים שלנו ושל אחרים. בעזרת הדגש על הקשבה עמוקה – לעצמנו כמו גם לאחרים – תקשורת מקרבת עוזרת לנו לגלות את עומק החמלה שלנו. השפה הזאת חושפת את המודעות שכל בני האדם רק מנסים לכבד ערכים וצרכים אוניברסליים, כל רגע, כל יום.

תקשורת מקרבת יכולה להראות גם כתרגול רוחני שעוזר לנו לראות את האנושיות המשותפת, בכך שאנחנו משתמשים בכוחנו בדרך שמכבדת את הצרכים של כולם, וכמערכת כישורים שעוזרת לנו ליצור משפחות וקהילות משרתות-חיים.

דרך תרגול של תקשורת מקרבת, אנחנו לומדים להבהיר על מה אנחנו מתבוננים, איזה רגשות אנחנו מרגישים, על פי איזה ערכים אנחנו רוצים לחיות ומה אנחנו רוצים לבקש מעצמנו ומאחרים. אנחנו לא צריכים יותר להשתמש בשפה של האשמה, שיפוט או שליטה. אנחנו יכולים לחוות את העונג העמוק הנובע מתרומה לרווחתם של אחרים.

תקשורת מקרבת יוצרת דרך לריפוי ופיוס דרך יישומיה הרבים שאפשר ליישם אותם במערכות יחסים אינטימיות, סביבות עבודה, מערכת הבריאות, שירותים סוציאליים, בתי סוהר, ממשלות, בתי ספר וארגונים לשינוי חברתי.